تبلیغات
دیدار با یک طلبه - نفس زکیه کیست؟
اللهم عجل لولیک الفرج

نفس زکیه کیست؟

سه شنبه 24 خرداد 1390 07:19 ق.ظ

نویسنده : حجت الاسلام ابوالقاسم دهقان چناری
ارسال شده در: مهدویت ،

نفس زکیه کیست؟

یکی دیگر از علائم و نشانه های حتمی ظهور آقا امام زمان (عج) ، «قتل نفس زکیه است.» چنانکه امام صادق (ع) فرمود : «پیش از
قیام قائم (ع) پنج علامت حتمی است : یمانی، سفیانی، صیحه آسمانی، قتل نفس زکیه و فرو رفتن ...».

و شیخ مفید (ره) از امام باقر (ع) روایت می کند که فرمود: «فاصله بین قتل نفس زکیه و ظهور قائم (ع) بیش از پانزده شبانه روز زیادتر نیست.»

مقصود از نفس زکیه ، نفس کامله ، پاک و پاکیزه است. کلمه زکیه از کلمه زکی به معنای «رشد کرد و پاکیزه شد» می باشد. و مقصود از "رشد" در اصطلاح اسلامی ، تکامل با علم اخلاص و فداکاری است ؛ و ممکن است با دقت بیشتر برای کمال  دو معنی در نظر بگیریم:

معنای اول : کمال ، عبارت است از آن چه خواسته اسلام است از یک فرد مسلمان که در درجه بالای ایمان و اراده و از خود گذشتگی باشد، بنابراین مقصود از نفس زکیه یکی از اشخاص با اخلاص و آزمایش شده در دوران غیبت کبری خواهد بودکه بر اثر فتنه ها و انحرافات حاکم در آن زمان ، به شهادت می رسد.

معنای دوم : مقصود از کمال، برائت از آدمکشی می باشد که به همین معنی در قرآن مجید آمده است : «آیا نفس زکیه ای را بدون اینکه کسی را کشته باشد کشتی ؟ کار زشتی انجام دادی». و شاید از اینکه در اخبار، تعبیر به نفس زکیه شده است به این خاطر بوده که می خواستند مفهوم قرآنی را بگویند .

ولی آنچه که معنای اول را قوت می بخشد ، آن است که از این روایات آنچه به ذهن می رسد ، نفس زکیه انسانی است که بر اثر شخصیت والای او ،آن قتل ، اهمیتی بسزا دارد ، و اهمیت قتل نیز درباره اشخاص آزمایش شده و با اخلاص است ، که در سطح بالاتری قرار گرفته باشند تا جلب نظر کنند و موجب تأثیر و تأسف عمیق مردم گردد. ولی کشف یک فرد معمولی بی گناه نوعاً اهمیتی در جوامع ندارد و جلب نظر نمی کند. ضمن اینکه اگر کسی می خواهد نشانه علامت شود ، می بایست در مورد کسی باشد که در بین مردم شناخته شده باشد ، و الا نمی تواند نشانه ظهور باشد.

بنابراین وقتی معنای اول با مجموع روایات سازگارتر بوده و معنای دوم چنین انطباق و تناسبی نداشت، بر ما لازم است که معنای اول را گرفته و بر طبق آن عمل کنیم.

محدث قمی در این رابطه می گوید: نفس زکیه آن پسری است از آل محمد (ص) که در مابین رکن و مقام کشته شود.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 24 خرداد 1390 07:25 ق.ظ