تبلیغات
دیدار با یک طلبه - عكاسی با دوربین دیجیتال
اللهم عجل لولیک الفرج

عكاسی با دوربین دیجیتال

سه شنبه 21 تیر 1390 07:31 ق.ظ

نویسنده : حجت الاسلام ابوالقاسم دهقان چناری
ارسال شده در: آموزش ،
درخشش در تصاویر گرفته شده در فضای آزاد

یكی دیگر از قابلیتهای باارزش دوربین دیجیتال كه مورد توجه قرار نگرفته است

درخشش در تصاویر گرفته شده در فضای آزاد

یكی دیگر از قابلیتهای باارزش دوربین دیجیتال كه مورد توجه قرار نگرفته است، قابلیت انتخاب فلاش دوربین است. یعنی شما به عنوان عكاس حتی در هوای آفتابی و در نور زیاد می توانید با فلاش عكس بگیرید. این ویژگی در دوربین های دیجیتال معمولاً با flash on یا fill flash فعال می شود. و شما این قدرت را خواهید داشت كه عكسهای زیبایی در فضای آزاد بگیرید.

در مورد flash on دوربین ابتدا از پشت زمینه تصویری تهیه می كند و فلاش دوم نور كافی برای موضوع عكاسی شما فراهم می كند. و نتیجه یك عكس حرفه ای است كه در ساختار عكس شما هر چیزی به اندازه كافی خوب به نظر می رسد.

با قرار دادن موضوع در سایه یك درخت و قرار دادن دوربین در وضعیت fill flash پسر ها و پشت زمینه جلوه لازم را دارند.

حال سعی كنید در فضای آزاد با و بدون فلاش عكس بگیرید بخصوص زمانیكه آفتاب از پشت یا از بغل به موهای مشخصی كه عكس می گیرید بتابد حال به درخشش لبه ها توجه كنید.

یك تكنیك جالب دیگر این است كه شخصی را كه از او عكس می گیرید در زیر سایه مثلاً یك درخت قرار دهید و با فلاش عكس بگیرید تا مدل شما مجبور به اخم كردن و جمع كردن چشمها در برابر نور آفتاب نباشد.

این را بخاطر داشته باشید كه اكثر دوربین هایی كه فلاش از ابتدا در آنها تعبیه شده است دارای دامنه 3 متری (یا حتی كمتر) هستند. بنابراین مطمئن شوید كه زمانیكه از فلاش استفاده می كنید خیلی دور نمی ایستید.

4ــ macro mode یا close up

زمانی را به خاطر آورید كه كودكی كوچك بودید و بر روی چمنها بازی می كردید؟! وقتی كه بقدر كافی به زمین نزدیك شوید تعداد زیادی از مخلوقات را می بینید كه قبل از آن حتی فكر نمی كردید آنها وجود خارجی داشته اند. امروز شاید نخواهید در حیاط منزلتان بروی شكم دراز بكشید و لباسهایتان را كثیف كنید. اما اگر close up دوربین خود را فعال كنید و سعی در كشف دنیای خود با جزئیات بیشتر (ابعاد كوچكتر) داشته باشید، عكسهای تر و تازه ای جایزه شما خواهد شد كه قبلاً هیچگاه آنها را تجربه نكرده بودید.

فقط در دوربین خود به دنبال آیكون close up یا macro mode بگردید كه معمولاً این آیكون با سمبل یك گل نشان داده می شود، آن را فعال كنید و به اندازه ای كه دوربین شما اجازه می دهد به سوژه خود نزدیك شوید. بعد از اینكه سوژه را پیدا كردید، دكمه شاتر را تا نصفه پایین نگه دارید تا این فرصت را به دوربین بدهید كه روی تصویر زوم كند سپس دكمه را تا انتها فشار دهید تا عكس گرفته شود.

زمانیكه از مود close up استفاده می كنید دامنه تصویر شما بسیار كم عمق خواهد بود، بنابراین روی قسمتی از تصویر زوم كنید كه برای شما مهمتر است و اجازه دهید بقیه قسمتهای تصویر تار بیفتد.

5ــ‌ كارت حافظه حجیم

زمانیكه در حال جمع آوری پول برای خرید یك دوربین دیجیتال هستید حتماً برای كارت حافظه اضافی پول كنار بگذارید چرا؟! چون حافظه ای كه دوربین های دیجیتال دارند معمولاً خیلی پایین است و مانند این است كه شما برای یك مسافرت طولانی به جای غذا كمی تنقلات به عنوان آذوقه بردارید.

اگر یك دوربین 3 مگا پیكسلی دارید حداقل 256 مگا بایت حافظه نیاز دارید، 512 مگا بایت برای 4 مگا پیكسل و 1 گیگا بایت برای دوربین های با روزلوشن 6 مگا پیكسل و بالاتر مناسب   است.

6_ رزولوشن بالا

یكی از دلایل مهمی كه باید یك كارت حافظه با ظرفیت بالا بخرید این است كه بتوانید از حداكثر رزولوشن دوربین خود استفاده كنید. در غیر اینصورت پول خود را هدر داده اید. چون دوربینی خریده اید كه از قابلیتهای آن استفاده نكرده اید.

چرا نباید عكسهای با كیفیت پایین بگیرید؟ چون نمی دانید كه عكس بعدی كه می گیرید ممكن است بهترین عكس قرن 21 باشد. و اگر یك عكس زیبا با كیفیت 640x480 بگیرید به این معناست كه از این عكس می توانید یك پرینت با اندازه یك كارت اعتباری بگیرید.

به عبارت دیگر اگر عكس به رزولوشن 4 مگاپیكسل یا  2272x1704   یا بزرگتر بگیرید می توانید آن را با ابعاد 20x25 سانتی متر چاپ كنید و با این كیفیت عكس شما حتی برای چاپ در یك مجله كافی است. در ضمن سعی كنید تا جاییكه امكان دارد به سوژه نزدیك شوید. این كار به شما این آزادی را می دهد تا در  صورت نیاز قسمتی از عكس را با استفاده از نرم افزار های گرافیكی جدا كنید. و هنوز  عكس شما كیفیت قابل توجهی داشته باشد، تا بتوانید از آن یك پریتت خوب بگیرید.

نكته اینجاست كه شما  باید مقدار كافی حافظه در  اختیار داشته باشید.

سه پایه مناسب

اگر فردی كه برای عكاسی از سه پایه استفاده می كند، در حالیكه  می تواند این عكس را بدون سه پایه بگیرد، بدانید كه او یك عكاس حرفه ای است. برای موضوع های عكاسی ثابت و مشخص سه پایه بسیار مفید است.

مشكلی كه در استفاده از سه پایه وجود دارد، بزرگ و حجیم بودن آن است و حمل آن باعث دردسر می شود.

برای عكاسان دیجیتال یك خبر خوب وجود دارد و آن اینست كه سه پایه های جدیدی كه به بازار آمده است، كوچك و كم حجم و سبك است و می توانید آن را در جیب خود بگذارید.

سرگرمی با عكسهای تأخیری

با داشتن سه پایه می توانید از یك خاصیت دیگر دوربین خود استفاده كنید و آن گرفتن عكس بعد یك تأخیر زمانی است كه آنرا در دوربین های دیجیتال با «Self timer» نشان می دهند. این تأخیر زمانی 10 ثانیه فرصت می دهد تا یك مشكل قدیمی حل شود و آن حضور عكاس در كادر است.

یك خاصیت دیگر این روش عدم لرزش دوربین در زمان عكس گرفتن است، چون زمانیكه شما دكمه دوربین را فشار می هید دوربین تكان می خورد.

عكاسی از حركت آب

این عكسها با یك تركیب مناسب از حركت آب و تنظیم دوربین به طوریكه شاتر آن برای یك یا دو ثانیه باز بماند، خلق می شود و یك جریان نرم از حركت آب بوجود می آید كه همانند یك تابلوی نقاشی به نظر می رسد. در حالیكه سایر اجزای موجود در عكس عادی و با جزئیات كامل دیده می شوند.

شما به یك سه پایه احتیاج خواهید داشت تا دوربین را در طول مدتی كه شاتر باز می ماند ثابت نگه داشته و عكس مات نشود و به همین دلیل بهتر است از خاصیت Self timer استفاده كنید.

راه دیگر، استفاده از یك عینك آفتابی در برابر لنز دوربین است كه به دوربین این فرصت را می دهد تا شاتر، مدت بیشتری باز بماند.

نتیجه نهایی

بیشتر دوربین های دیجیتال حتی دوربین هایی كه برای استفاده افراد مبتدی و به قیمت ارزان در بازار یافت می شوند تعداد زیادی توابع قابل استفاده دارند. با خرج كمی ابتكار می توانید عكسهایی بگیرید كه برای بیننده ها این سؤال را مطرح می كند كه:« این عكس با چه دوربینی گرفته شده است؟ »

می توان هر پاسخی به این سؤال داد ولی اكنون شما می دانید كه دوربین مسئول عكسهایی كه گرفته شده، نیست.

برای مراقبت از دوربین دیجیتال چه بكنیم و چه نكنیم؟

  1. به طور منظم دوربین را تمیز كنید.

  2. دوربین خود را در برابر ضربه، لرزش، میدان مغناطیسی، دود، آب، بخار، شن یا مواد شیمیایی محافظت كنید.

  3. كلیه قطعات متحرك دوربین دیجیتال را بادقت حركت دهید.

  4. همیشه قبل از اینكه كابل برق یا رابط را قطع كنید یا وصل كنید یا حافظه یا باتری را جا بزنید یا در بیاورید دوربین را خاموش كنید.

  5. دوربین را در جاهای مرطوب، پرگرد و غبار و كثیف استفاده نكنید.

  6. دوربین را در دمای خیلی بالا یا خیلی پایین قرار ندهید.

  7. دوربین را در برابر نور مستقیم آفتاب برای مدت طولانی قرار ندهید بخصوص در داخل ماشین وقتی پشت شیشه قرار دارد.

  8. دوربین خود را در محیط خشك نگهداری كنید.


عكاسی از حیوانات

شاید در همه انواع عكاسی سخت ترین كار عكاسی از حیوانات، حشرات و پرندگان باشد. آنها تقریباً هیچوقت آن كاری را كه شما می خواهید انجام نمی دهند. بهترین راه برای عكاسی از حیوانات عكاسی در حیات وحش است. اما در باغ وحش هم می توان عكس های زیبایی گرفت. برای عكاسی در باغ وحش باید به موقعیت دوربین بسیار توجه كنید. چون وجود نرده، حصار و قفس معمولاً مزاحم عكاس است.

آموزش عكاسی

برای عكاسی از حیوانات باید بسیار صبور باشید. حیوانات یا برای مدت طولانی حركت نمی كنند تا در موقعیتی كه ما می خواهیم از آنها عكس بگیریم و یا آنقدر حركت می كنند كه نمی توانید از آنها یك عكس واضح بگیرید. حتی بعضی از عكاسان حرفه ای بر روی رفتار حیوانات مطالعاتی انجام می دهند تا بتوانند حركت های آنها را پیش بینی كنند. پرندگان معمولاً در یك مسیر مشخص پرواز می كنند بنابراین اگر آنها را در جایی دیدید می توانید بار دیگر در همان حوالی منتظر آنها باشید. برای عكاسی از پرندگان باید از زوم منوئال استفاده كنید چون اگر زوم دوربین بر روی حالت (Auto Focus) باشد احتمالاً به جای پرنده ها از آسمان عكس خواهید گرفت.

اكثر حیوانات اجازه نمی دهند خیلی به آنها نزدیك شوید. بنابراین برای عكاسی از حیوانات یك لنز بلند با قدرت زوم بالا بسیار اهمیت دارد. یك لنز 75 ـ 350 میلیمتر برای این منظور مناسب است البته یك لنز 500 میلیمتر عالی است اما قیمت آن بسیار بالاست. و باید همراه با یك سه پایه استفاده شود. و برای كاهش اثر لرزش دست باید سرعت شاتر دوربین شما بیش از عدد 1 تقسیم برای فاصله كانونی شود. مثلاً اگر فاصله كانونی لنز 500 میلیمتر است سرعت شاتر باید بیش از 1/500 ثانیه باشد.

آموزش عكاسی

همیشه برای عكاسی از حیوانات از لباسی استفاده كنید كه همرنگ محیط باشد و چیزهای براق مانند ساعت را بهتر است در جیب خود قرار دهید یا می توانید از شنل های استتار استفاده كنید.    

 

اما اگر می خواهید در باغ وحش عكاسی كنید تا حد امكان اول وقت به سراغ باغ وحش بروید چون خلوت تر است و افراد كمتری مزاحم عكاسی شما می شوند. دلیل دوم اینكه نور در اوایل صبح در بهترین موقعیت برای عكاسی است. و شدت سایه و درخشش های زاید كمتر در عكس شما بوجود خواهد آمد. و بالاخره آخرین دلیل اینكه حیوانات جنب و جوش بیشتری دارند. البته قبل از غروب آفتاب هم زمان خوبی برای میزان نور است.

آموزش عكاسی از حیوانات

برای عكاسی از حشرات كافیست بی حركت باشید سعی كنید از حشرات عكس های درشت و نزدیك بگیرید. جزئیات اندام حشرات می توانند بسیار فریبنده باشند. چشم های درشت، پاها و تن مودار و ... اثر خوبی روی عكس شما خواهند گذاشت. در عكاسی از حشرات هم باید توجه داشته باشید كه زوم دوربین را خود تنظیم كنید و آنرا در حالت اتومات قرار ندهید چون معمولاً دوربین در این موارد اشتباه می كند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 21 تیر 1390 07:51 ق.ظ